top of page

Web Tasarım

Web Tasarımı Nedir ?

Web tasarımı , web sitesini görsel olarak daha çekici ve kullanımı kolay hale getirmek için düzen, kullanıcı arayüzü ve diğer görsel görüntüler gibi estetik faktörlere odaklanan web sitelerinin planlanması ve oluşturulması sürecidir. Bu süreç web tasarımı çatısı altına giren bir dizi ayrı beceriyi içerir. Bu beceriler bilgi mimarisi, kullanıcı arabirimi, site yapısı, gezinme, düzen, renkler, yazı tipleri ve genel görüntüler olarak aktarılabilir. Tüm bu beceriler, şirketin veya bireyin hedeflerini karşılayan bir web sitesi oluşturmak için tasarım ilkeleriyle birleştirilir. Web tasarımı , amaçlanan görünümü elde etmek için Dreamweaver, Photoshop ve diğerleri gibi çeşitli web tasarımı araçları ve programlardan yararlanır.

Web Tasarımının Temelleri

Görsel tasarım açıkçası, web tasarımı sürecinin en önemli parçasıdır. Tasarım, görsel tasarımın denge, vurgu, ritim, kontrast ve birlik gibi ilkelerini ; ayrıca, şekiller, çizgiler, renk,  doku ve yön gibi tasarım öğelerini içerir.


Web Tasarımı Şirketler İçin Neden Önemlidir ?

Günümüz teknolojisinin gelmiş olduğu noktada, mevcut değerli fırsatları kaçırmak oldukça kolaydır. Kişi bu değişikliklere dokunacak uzmanlığa sahip olmadığında bu durum daha da kötüdür. Bu, web sitesi geliştirme ve tasarımı konusunda sınırlı bilgiye sahip işletmeler için geçerli senaryodur.

Web tasarımı ve web sitesi geliştirmenin başlıca faydalarından bahsedecek olursak;

  • Başarılı bir web tasarımı gezinmeyi kolaylaştırır. Bu da İzleyicinin (sadık müşteri) devam eden ziyaretleri anlamına gelir.

  • SEO (Arama motoru optimizasyonu) web sitesi söz konusu olduğunda gözlemlenmesi gereken temel bir unsurdur. Doğru SEO uygulaması, işletmenize en kısa yoldan ulaşılmasını sağlayan adreslerden biridir.

  • Web sitesinde görsel içerik sağlayın.  Web sitesi geliştirmenin bir şeyleri canlandırdığı yer burasıdır. Bu, arama motorlarındaki optimizasyon tarafından yönlendirilecek ve daha çok ziyaret anlamı taşıyacaktır.

  • Satışları artırmak... Doğru web tasarımı , bir ticari girişimin daha fazla satış çekmesine etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Statista'ya göre, e-ticaret faaliyetlerinde 2018-2019 yılları arasında %22 oranında büyüme görüldü. Bu, web sitelerindeki satışların daha fazla kullanıcı çektiğini gösteriyor.

  • İşletmenize ömür boyu müşteri çekin. Siteden alınan ölçümler, web yöneticilerinin kullanıcıların etkinliğini izlemesini sağlar. Burada markayı sürekli destekleyen müşterileri öne çıkarmak mümkündür.

  • Daha fazla müşteriye ulaşın. İşletme kurmanın temel amaçlarından biri müşteri tabanını büyütmektir. Bunu başarmanın sayısız yolu var ama her birinin farklı sonuçları var. Web tasarımı ve web geliştirme  söz konusu olduğunda, ulaşılan bazı önemli kilometre taşları vardır.

  • Kullanıcı etkileşimini iyileştirme. Hizmet dijital hale geldikçe işin kuralları değişti. Bu nedenle girişimciler mükemmel web siteleri geliştirmeye teşvik edilir.

  • Doğru yönlendirilmiş web tasarımı , pazarlama ve reklamcılık becerisini iyileştirir.

bottom of page