top of page

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir ?
 

Kurumsal kimlik , tüm bir organizasyonun görsel algısıdır. Belirli bir hizmet veya ürünün tam hikayesi olan markalaşmadan, görsel unsurlardan arkasındaki hikayeye ve pazardaki konumuna kadar farklılık gösterir. Kurumsal kimlik tasarımı , bu noktada önemini arz eder. Kurumsal kimlik , kurumsal logolardan yazı tipine, etiket satırına, görüntülere, renk paletine ve ses tonuna kadar kuruluşunuzun genel yüzünü temsil etmek için seçilen tüm görsel unsurlardır. Kırtasiye, ambalaj, üniforma, ticari mal, broşür veya çevrimiçi kampanyalarda fiziksel biçimde de belirgindir.
 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir? Reklam Ajanslarının Önemi
 

Kurumsal kimlik tasarımı , tüm bu çeşitli şirket görsellerini ve bunlara özel tasarımı oluşturma sürecidir. Bu, bir ürün veya hizmete ve değerlere bağlı olmasa da, yine de kuruluş için belirleyici bir faktördür ve bu nedenle kuruluşun kim olduğunu temsil etmelidir.
 

Kurumsal Kimlik Tasarımı İçeriği
 

Şirketinizin görünümü ve bu görünümün yarattığı his, şirketinizin tavrını, hareket tarzını, karakterini yansıtmıyorsa, kurumsal kimliğiniz ile nasıl algılandığınız arasında bir boşluk olacaktır. Bu sadece kurumsal kimliğinizi zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda kafası karışmış bir kitle arasında güvensizlik yaratır. Kurumsal kimlik tasarımı yaratım sürecinde göz önünde bulundurulması gereken dört temel unsur vardır.
 

  • Logo

  • Yazı Tipi

  • Görüntü

  • Stil Yönergeleri


1. Logo :
 

Bir logo, kurumsal kimlik tasarımı örneklerinin grafik öğelerinin en belirginidir. Öne çıkan bir görsel işaretçi olarak, şirketinizi anında tanımlamak için harekete geçmelidir. Güçlü bir kurumsal logo, bir kuruluşu işletme olmaktan kültürel bir simge olmaya bile götürebilir.
 

2. Yazı Tipi :
 

'Bir resim bin kelimeye bedeldir' deyimi devam ediyor, ancak kurumsal kimlik tasarımı çalışmalarının temel unsurlarından biri olan tipografinin keşfi size, yazılı kelimenin stili, şekli, ağırlığı ve aralığının da çok şey anlatabileceğini gösterecektir. Yazım, daha ilk kelimeyi bile okumadan sıcak ve samimi, zarif ve lüks ya da cesur ve otoriter olabilir.
 

3. İmajlar :
 

Kelimelerin yanı sıra imajlar da kurumsal kimlik tasarımı ile ilgili güçlü unsurlarıdır. Fotoğraf ve illüstrasyonların sahip olduğu tutarlı his aracılığıyla organizasyonu temsil ederler.
 

4. Stil Yönergeleri :
 

Kurumsal kimliğinizin tüm çeşitli unsurlarını oluşturduğunuzda, başarılı uygulamalarının sağlanmasına yardımcı olmak için bir dizi ayrıntılı stil yönergesine ihtiyaç vardır. Kurumsal kimlik kılavuzu veya kurumsal kimlik tasarım kılavuzu olarak da bilinen stil yönergeleri, marka kimliğinizin tüm bireyler tarafından tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlar.
 

Yönergeler, farklı görsel varlıkların nasıl ve ne zaman kullanıldığını tam olarak özetlemelidir; bu nedenle, örneğin üçüncü taraf e-posta bannerları, sosyal medya kapak resimleri, e-posta imzaları, kartvizitler, antetli kağıtlar gibi tüm yerleşimleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Herhangi bir yanlış yorumlamayı önlemek için "Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler"in görsel örneklerini eklemek her zaman kullanışlıdır.

bottom of page