top of page
Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmi Nedir?

 

 Sağlık turizmi, insanların tedavi ya da rehabilite olmak amacıyla bulundukları ülkeden bir başka ülkeye seyahat etmeleri olarak tanımlanmaktadır. Turizmin son yıllarda önemli bir parçası olarak kabul edilen sağlık turizminde temel amaç sağlık için bir yerden başka bir yere geçici süreliğine seyahat etmektir. Sağlıklı olmak veya sağlık durumunu iyileştirmek amacıyla seyahat eden kimselere ‘Sağlık Turisti’ adı verilmektedir.
 

İnsanların sağlıklı olmak ve kaliteli bir yaşam sürmek adına geçici göçü olarak bilinen sağlık turizmine ilgi son yıllarda ciddi boyutlara ulaşmıştır. Seyahatlerin çeşitliliği ve teknolojik gelişmelerle birlikte tedavilerin farklılığı insanların sadece sağlık için seyahatlerini yoğunlaştırmıştır. Bu çerçevede sağlık turizminin çeşitlerini ele almak gerekir.

Sağlık Turizmi Türleri

Turistik faaliyetlerde amaç yeni yerler keşfetmek ve deneyimler yaşamaktır. Ancak sağlık amacıyla gerçekleşen seyahatlerde tanım bir nebze farklılaşır. Özellikle de farklı sağlık turizmi seçeneklerinin varlığı bu faaliyetleri çok daha farklı bir seviyeye ulaştırır. Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen sağlık turizmi çeşitlerini 3 başlık altında ele almak mümkündür.
 

Tıp – Medikal Turizmi


Sağlık turistlerinin kendi ülkelerindeki tıbbi hizmetleri yetersiz görmesi ya da farklı bir ülkede tedavi olma isteğine sahip olması durumunda gündeme gelir. Cerrahi bir müdahale içerebileceği gibi bu tür bir müdahale yapılmaksızın tedavi olmayı da kapsar. Bu çerçevede Tıp Turizmi bir hastalığın iyileştirilmesi adına tercih edilmektedir.
 

Termal Turizm


İnsanların bedenen ve ruhen sağlıklı olmaları yaşamlarını kaliteli bir şekilde sürdürebilmelerinin öncelikli kuralıdır. Bu çerçevede sağlıklı olmak bazen bir tedaviden ziyade terapi etkisine sahip uygulamalarla mümkündür. Termal turizm hem bedensel hem de ruhsal iyileşmeyi sağlayarak insan vücuduna olumlu etkilerde bulunur. Bu kapsamda termal kaynakların bulunduğu alanlara seyahat edenler sağlık turizminin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

 

Yaşlı ve Engelli Turizmi
 

Sağlık turizminin önemli bir parçası olan Yaşlı ve Engelli Turizmi, yaşlıların hem sosyal hem de fiziksel olarak kendilerini iyi hissetmeleri adına tercih edilmektedir. Özel tedaviler ve buna eşlik eden gezi turları sayesinde sağlık turizminin gerçekleştirilmesi söz konusu olur. Genellikle bir tesis içerisinde gerçekleşen bu faaliyeti farklılaştırabilmek mümkündür.

Sağlık Turizmi yapan bir kurumsanız ve bir reklam ajansına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

bottom of page